Sønderborg Statsskole logo

Sønderborg Statsskole

Alment gymnasium og Hf

Statsskolen tænder lys i mørket

Græskar

Igen i år har vi valgt at have fokus på fællesskabet med vores store græskarevent. Alle skolens elever har derfor hentet, skåret, skrabet, pyntet, dekoreret og udsmykket græskar i fællesskab.

Med krig i Europa, inflationskrise, energikrise og klimakrise er der ikke mindst i år brug for lys i mørket. Derfor tænder vi igen i år lys i de mange græskar, som er placeret på muren  langs Statsskolen ved Kongevej og Ringridervej.

På Statsskolen arbejder vi hele tiden på hvordan vi kan forbedre trivslen for vores elever. Når dette kan kombineres med at glæde hele byen, er det selvfølgelig et ekstra stort plus. Vi tænder græskarene igen den 1/11, på demokratiets aften, hvis det ikke blæser for meget. Så kan de forhåbentlig igen sprede glæde, samt vise vej til stemmelokalerne.

Du kan se billederne fra den 31/10 her på SønderborgNyt.

 

 

På vores website bruges cookies til at huske dine indstillinger og til at analysere vores trafik. Ved fortsat brug af hjemmesiden godkender du vores cookiepolitik.