Sønderborg Statsskole logo

Sønderborg Statsskole

Alment gymnasium og Hf

Musical 2017

Årets musical er “The Commitments” der handler om opstarten og efterfølgende fald af et usædvanligt soulband i starten af 90’erne i et fattigt Dublin, Irland. Over 80 elever og 6 lærer deltager.

Musicalholdet 2017

Med Sjæl og Hjerte!

Lækker soulmusik med slåskampe, jalousi, komik og drama.

Premiere

Fredag 17. november 2017

kl. 19:30
Kr. 50,-

Matiné

Lørdag 18. november 2017

kl. 16:00
Kr. 50,-

Billetter

Forsalg

Forhallen
Tirsdag 7. november 2017
kr. 50,-

Handlingen

THE COMMITMENTS er en charmerende og morsom hyldest til 60- og 70’ernes amerikanske soulmusik. Mod vores forventning udspiller handlingen sig ikke i USA, men i et gråt og fattigt arbejderkvarter i Dublin, Irland.

icon-star

Historien fortælles af Jimmy Rabbitte, der selv er arbejderklassedreng, men også en passioneret musikfan. Jimmy har, ligesom de fleste i 90’ernes Dublin, svært ved at finde et arbejde, men da han møder to gamle venner, der spiller suppe-steg-og-is-musik til et bryllup, får han pludselig modet til at realisere sin ambitiøse drøm om at sammensætte et soulband.

icon-star

Det viser sig imidlertid at være mere end vanskeligt at finde den rette konstellation, og da bandet endelig er på plads, indledes blot nye kampe med intriger, jalousi, had og kærlighed. Se forestillingen, og se hvordan det går bandet!

  En fantastisk aften med et væld af soul klassikere!

  • Midnight hour (Wilson Pickett)

  • It´s my party (Leslie Gore)

  • Stand by me (Ben E. King)

  • Destination anywhere (The Marvelettes)

  • Do right woman do right man (Aretha Franklin)

  • Respect (Aretha Franklin)

  • Take me to the river (Al Green)

  • Try a little tenderness (Otis Redding)

  • Mustang Sally (Sir Mack Rice)

  • Chain of fools (Aretha Franklin)

  • Londonderry  (Irsk folkesang ” Dannyboy”)

  • I never loved a man (Aretha Franklin)

  • Dark end of the street (James Carr)

  • Signed sealed and delivered (Stevie Wonder)

Kulisser

Kulisser: Christine Linden, 3.b Lea Plesner Ihle, 3.b Nicoline Kryhlmand, 3.k Johanne Merrild, 3.k Freja Davidsen, 3.k Line Bjerg, 3.k Isabelle Gaul, gr.7 Simone Nielsen 2p 
Teknik Rasmus Dueholm Rasmussen Valdemar Førster-Christensen Younés Elamrani

Kostume & makeup

Kostumer Jennifer, F. Damm, 2b Signe Lassen, 2.e Natasha Bork, 2.e Ida-Marie Hansen, 2.e Lisa Løngaa, 2.e Ida Tesch, gr.8 Barbara Szabó, gr. 8 Emilia Genschow, gr.8 Sebastian Frøkjær Christensen, 3.eu
Sminke: Sparghi Hamidi, 3c Camila Nielsen, 3c 
Suffli: Anne Nelleborg Phillipsen, 2f
Danseinstruktører: Lisa Thunø, gr.3 Claudia Seeberg Berg, gr.3

Musik

Band Emil Stenbaek, gr. 3, Trommer Søren Johanneson Smedegaard, gr. 1, Bas Tobias L Christensen, 3.eu, Bas Tommi Tofthøj, gr. 1, Guitar Sofus Tao Pedersen, gr. 3, Guitar Ida Marie S.S, 3.eu, Keyboard Magnus Petersen, gr. 3, Klaver Alma M. Olafsdottir, 3.eu, Trompet Cecilie Mau, 3.eu, Trompet Jacob Lund, 3.c, Trompet Katrine Sandvad Johannsen, 3.eu, Saxofon Laura Feldborg, gr.2, Saxofon

Skuespil

Skuespillere Nathalie: Liva Hampen, 3.eu Bernie: Daria Pettit, 2.w Imelda: Julie Ipsen, 2.k Servitrice: Maria Ottesen, 2.e Deco: Christian Lorensen, gr.3 Jimmy: Phillippe Manane, 3.eu Joey: Bastian Müller 2.b James: Ranj Riwar Bajalan gr1 Mickie: Viktor G. Jensen, 3.f  Denice (Dereck): Anne Frost, gr. 6 Dean: Jason Lubago, gr.3 Jean, Jimmys mor: Silja Hansen, 3.k Præst: Sebastian Frøkjær Christensen, 3.eu Journalist 1: Sebastian Frøkjær Christensen, 3.eu Journalist, Brenda Hawke: Sofie Sørensen, gr. 10 Journalist, Rita Craig: Julie Høj, 3k     Sygeplejerske / kor:  Winnie Boëtuis, 2.q
Solistiske korsangere Winnie Boëtuis, 2.q Emma Brejner Thomsen 2.e Sara Cecilie Frandsen, 3.c Caroline Schouw, 2.u Benedikte Dalgas, 3.k
Statister Anna T. Staugaard, 3.c Andrea B. Christensen, 3.c Karoline Callesen, 3.c Clara Grønbæk Henriksen, 3.c Julie Hørlück, 3.c Christine Linden, 3.b Lea Plesner Ihle, 3.b Christine Stahlschmidt, 3.c Caroline Guldbrand, 3.c Jeanette Nielsen, gr. 1 Emilie Johannsen, 2.k Silja Hansen, 3.k Rikke Jacobsen, 2.e Aslak Mandal Møller, 3c Peter Holm Pedersen, 3c Patrick Lorentzen, 3c Nikolai Hansen, 3c Aksel Ruby Larsen, 3c 
20 statister: 15 piger 5 drenge

Iscenesættelse

Musik
Lars Damkjær
Musik
Charlotte Clausen
Kulisser
Ida Kaadt
Kostume
Kirsa Sønnichsen
Skuespil
Jens Krause

På vores website bruges cookies til at huske dine indstillinger og til at analysere vores trafik. Ved fortsat brug af hjemmesiden godkender du vores cookiepolitik.