Sønderborg Statsskole logo

Sønderborg Statsskole

Alment gymnasium og Hf

Elever sætter Statsskolens energiforbrug under lup

Fysikelev Nickolas Kristiansen

Hvor meget energi bruges der egentlig på Statsskolen? Hvad med CO2-regnskabet? Hvor effektive er skolens solceller?

En del af Statsskolens fysikelever  har i disse dage fokus på Statsskolens energiforbrug. I forbindelse med projektet ‘2IMPREZS’ har eleverne blikket rettet direkte mod hvordan gymnasiet kan blive mere energivenligt.

Blandt andet anvendes værktøjet E. Wattson, som giver eleverne mulighed for at scanne Statsskolens energiforbrug. I samarbejde med SDU har skolen også fået en sensorboks opstillet, der kan måle CO2 udsving rundt omkring på skolen. Statsskolens elever er blevet introduceret til de forskellige redskaber af studerende fra SDU, som har faciliteret en work shop på skolen.

På Statsskolen arbejder vi i alle fag med at trække fagene ud i virkeligheden, og virkeligheden ind i fagene,

“Det har været superfedt. Vi er alle i klassen fysiknørder, så det er ikke fordi, vi er bange for teori, men det har været spændende at omsætte det til noget virkelighedsnært”. 

Nicholas Kristiansen (3.w)

Tanken er, at projektet skal udbredes til andre gymnasier. Det giver dog mening at prøve det af på Statsskolen:

“At tage udgangspunkt i vores skole, er en brandgod ide. Sønderborg Statsskole er en stor skole med meget energi, så du kan se meget store tal. Det giver mening”.

Espen Rudjord Nielsen, Fysik- og matematiklærer

Projektet er blevet til i et samarbejde med Mads Clausen Instituttet på SDU Sønderborg og House of Science. Herudover er der samarbejdspartnere i Belgien, Storbritannien, Holland og Tyskland.

På Statsskolen har vi et stort fokus på naturvidenskab. Udover at deltage i dette projekt og udbyde en bred vifte af naturvidenskabelige studieretninger, arrangerer vi hvert år Naturvidenskabsfestival, ligesom der i år, for første gang, afholdes Videnskabsklub, hvor gymnasieelever fra Statsskolen underviser grundskoleelever i mikrobiologi og primatologi.

Læs mere om ‘2IMprezs’ projektet i Jydske Vestkysten og SønderborgNyt.

 

På vores website bruges cookies til at huske dine indstillinger og til at analysere vores trafik. Ved fortsat brug af hjemmesiden godkender du vores cookiepolitik.