Årsplan for 1. HF
Årsplan 1. HF 2011/2012
Fagene
På 1. HF skal du have fagene Dansk, Engelsk, Kultur- og Samfundsfaggruppe (KS), Matematik, Idræt, Naturvidenskabelig faggruppe (NF) og Billedkunst eller Musik.
Derudover har du Værkstedsundervisning, som deles af studievejleder, læsevejleder samt faglærere. Værkstedsundervisning er med til at skabe en sammenhæng mellem undervisningen og lektielæsningen.
Her får du blandt andet viden om, hvordan du mest hensigtsmæssigt kan forberede dig til de enkelte fag og faggrupper. Der vil f.eks. blive arbejdet med studieteknik (notatteknik og læseteknikker) og med forskellige taksonomier og metoder.
Studievejleder
Din studievejleder vil i løbet af september og oktober mødes med dig individuelt for at få en uformel snak om dine forventninger til din tid på Sønderborg Statsskole og HF, samt høre om du er faldet godt til.
Tutor og studiebog
Udover din studievejleder får du en tutor tilknyttet. Din tutor er en af dine faglærere. En tutor skal hjælpe dig til at udvikle dig mod en større selvstændighed, idet din bevidsthed om egne stærke og svage sider øges. Dermed bevidstgøres du også om, hvor du skal sætte ind for at udvikle dig som kursist.
Før hver samtale med din tutor skal du have udfyldt et spørgeskema, som du medbringer til samtalen. Spørgeskemaet bruges dels under samtalen, men skal også være en del af den Studiebog, som skal følge dig gennem hele HF.
Studiebogen er en dokumentation på, hvordan du fagligt udvikler dig og hvorledes det skrider frem mod dine målsætninger.
September-oktober
Du mødes individuelt med din studievejleder. Du møder din tutor første gang. Inden da skal du have udfyldt nedenstående spørgeskema og medbringe det til samtalen
Første møde mellem tutor og kursist – Tryk på denne linje for at printe
Faglig evaluering
En anden måde at få fokus på din udvikling er ved evaluering. Du vil i dine fag blive evalueret af dine faglærere, således at du – i samarbejde med din tutor – kan vurdere, hvorledes dine studiemæssige kompetencer skrider frem.
Evalueringerne skal desuden hjælpe dig med at sætte nye mål i din tid på Sønderborg Statsskole og HF. Denne målsætning hjælper din tutor dig med, når I mødes i tiden efter de faglige evalueringer.
Fredag den 28. oktober
Evalueringerne skal være skrevet ind i lectio af underviser. I tiden herefter mødes du med din tutor.
Medbring dette dokument i udfyldt stand til mødet med din tutor
Mandag d. 13. marts
Evalueringerne skal være skrevet ind i lectio af underviser. I tiden herefter mødes du med din tutor.
Til mødet medbringer du dette dokument i udfyldt stand
Valgfag
I december og januar måned er det på tide at vælge de valgfag du ønsker at have i 2. HF. Dine undervisere vil fortælle dig, hvad deres fag kan tilbyde på højere niveau, men desuden vil der blive mulighed for at høre om andre fag, som du endnu ikke har haft berøring med.
December-januar
Valgfagsorientering.
Onsdag den 1. februar
Klokken 12.00 skal din studievejleder have modtaget dit ønske om valgfag.
Historieopgaven
I slutningen af 1. HF skal du skrive en historieopgave. I samarbejde med historieunderviseren udarbejder du en opgaveformulering, baseret på de emner du har arbejdet med i historiedelen af KS.
Ekskursion
Du skal også med din klasse og faglærere på ekskursion til København, hvor I undersøger interessante emner, som har relation til undervisningen på Sønderborg Statsskole og HF.
uge 15
Ekskursion til København.
Eksamen
Maj måned
Eksamensorientering og sidste undervisning inden eksamensperioden begynder
